KLIEŠTE DEMODEX

Pri premnožení, kliešte Demodex svojím odpadom rýchlo naplnia vlasové vačky, čím ich upchávajú a znečistia. Následkom toho vlas slabne, prestáva rásť, odtrhne sa od korienka a vypadne. Toto sa môže opakovať niekoľkokrát, kým sa úplne neupchá vlasový vačok a neodumrie vlasový korienok, potom na tomto mieste už nikdy nevyrastie nový vlas. Ak sa o to nestaráme, tak postupom času vlasy zoslabnú, zrednú a nakoniec môžeme stratiť väčšinu vlasov!

Kliešte Demodex sú nákazlivé. Pohybujú sa od človeka k človeku kontaktom s vlasmi, obočím, alebo mazovými žľazami na koži. Kliešte Demodex priamo spôsobujú, alebo sa zúčastňujú pri vzniku závažných kožných ochorení ako je Demodexová folikulitída pokožky hlavy, Demodikóza, Rosacea, Blefaritída, Rinofýma.

Aby sme predišli infekcii, je dôležité:

• dodržiavať osobnú hygienu,
• nepoužívať cudzie predmety (hrebene, uteráky, sponky, klobúky, kozmetické prípravky),
• pravidelne podstupovať monitoring vlasovej pokožky hlavy,
• pravidelne čistiť vlasovú pokožku hlavy a vlasové korienky.

Príznaky infekcie Demodex folliculorum:

  • Hrubá koža
  • Šupinatá, alebo svrbiaca koža
  • Začervenanie, alebo vyrážky
  • Citlivosť kože
  • Pálenie
  • Ekzém
  • Zapálené papuly a pustuly, ktoré pripomínajú biele bodky

Príznaky infekcie Demodex brevis  sú podobné príznakom D. folliculorum,  ale na rozdiel od D. folliculorum si ich môžete všimnúť na krku alebo v oblasti hrudníka.

DMDX 11

Demodex folliculorum.  Toto je najbežnejší typ kliešťov demodex. Majú tendenciu zostať v oblasti tváre, vrátane nosa, líc, brady, mihalníc, obočia a pokožky hlavy. Môžu sa nachádzať aj na krku a ušiach. Radi sa dostanú do hornej časti vlasového folikulu a prežívajú na kožných bunkách a maze. Kliešte Demodex folliculorum sú dlhé približne 0,3 až 0,4 milimetra.

Demodex brevis.   Zatiaľ čo D. brevis nie je taký bežný ako D. folliculorum, postihuje väčšiu oblasť nášho tela. Môžu osídliť našu tvár a oči, ale majú tendenciu migrovať do oblasti hrudníka a krku. Radšej idú hlboko do tamojších mazových žliaz a živia sa bunkami. Kliešte Demodex brevis sú o niečo menšie ako Demodex folliculorum, sú dlhé približne 0,15 až 0,2 mm.

DMDX FNCLRS+BRVS

                                                                 Demodex Folliculorum                   Demodex Brevis

Oba typy majú podlhovasté, polopriehľadné telá tvorené dvoma spojenými segmentmi, z ktorých jeden má pripevnených osem nôh. Šupiny pokrývajú ich telá a pomáhajú im prichytiť sa k našim vlasovým folikulom. Každý má náustky určené na konzumáciu kožných buniek, oleja a hormónov v našich vlasových folikuloch a mazových žľazách.

Ďalej ich spoločne budeme nazývať Demodex. Obidva druhy kliešťov Demodex nám v malom množstve (cca 1-5 ks na cm2) nespôsobujú škodu, ale keď sa premnožia, môžu napáchať veľkú škodu, pretože sú hlavnými vinníkmi pri vypuknutí rôznych druhov ochorení. Kliešte sa pohybujú najmä v tme rýchlosťou 8 – 16 mm/h..  

Kliešte Demodex žijú vo vlasovom vačku pri vlasových korienkoch (folikuloch), alebo mazových žľazách. Denné svetlo spôsobuje, že sa kliešte ukrývajú vo folikuloch, alebo mazových žľazách a cez deň sa živia tukovým mazom a výživnými látkami, ktoré sú potrebné pre zdravý rast našich vlasov. V noci kliešte vychádzajú na povrch a pária sa. Potom sa samička vracia do vlasového vačku, kde kladie vajíčka, až 60 kusov, čo pri vhodných podmienkach môže spôsobovať veľmi rýchly nárast ich populácie. Približne po 2 týždňoch môžeme dokonca cítiť akoby slabý pohyb na pokožke hlavy.

Fotografie sú len informatívneho charakteru.

Existuje veľa rôznych druhov kliešťov Demodex, ale len dva z nich žijú na pokožke a vo vlasových folikuloch človeka: dlhý (Demodex folliculorum) a krátky (Demodex brevis). Kliešte Demodex folliculorum boli prvýkrát zaznamenané v roku 1842 Gustávom Simonom. Demodex brevis bol objavený ako samostatný druh v 1963 roku Аkbulatovou L.H.

ŽIVOTNÝ CYKLUS KLIEŠŤOV DEMODEX OD VAJÍČKA PO DOSPELÉHO JEDINCA BEHOM 228 HODÍN

Fotografie sú len informatívneho charakteru.

Kliešte Demodex sa vyskytujú u mladých ľudí, u ľudí stredného veku a u ľudí staršieho veku. Teda vyskytujú sa na pokožke ľudí všetkých vekových kategórií. Tieto tvory žijú hlavne na hlave, tvári, v okolí nosa, rias a mihalníc (viečok) , ale tiež sa objavujú po celom tele.

Pravidelný monitoring vlasovej pokožky je veľmi dôležitý, lebo včas pomôže odhaliť možný výskyt infekcie kliešťami Demodex.

Návrat hore